اچ پی

اچ پی ​

HP یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده رایانه و لوازم جانبی آن در جهان است. این شرکت در سال 1939 توسط دو مخترع به نام‌های ویلیام هیولت و دیوید پکارد در کالیفرنیای آمریکا تأسیس شد. HP ابتدا با تولید آزمایشگاهی وسایل الکترونیکی شروع به کار کرد اما به سرعت به سمت تولید رایانه‌های شخصی گام برداشت.

در دهه 1970 و 1980 HP یکی از پیشگامان صنعت رایانه شخصی بود و رایانه‌های موفقی همچون HP 9830 و سری رایانه‌های HP 3000 را عرضه کرد. در دهه 90 میلادی نیز این شرکت وارد بازار چاپگرها، اسکنرها و دیگر لوازم جانبی رایانه شد.

امروزه HP دارای بخش‌های مختلفی برای تولید انواع محصولات رایانه‌ای و الکترونیکی است. بخش Personal Systems شامل رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌های هوشمند است. بخش Printing چاپگرهای HP را تولید می‌کند. بخش Enterprise Group شامل سرورها، ذخیره‌سازها و خدمات شبکه است و بخش Software نیز انواع نرم‌افزارهای کسب و کار را ارائه می‌دهد.

سرورهای HP یکی از محصولات کلیدی این شرکت به شمار می‌روند. سرور HP 6000 یکی از سرورهای قدرتمند این شرکت است که برای اجرای برنامه‌های کاربردی پیچیده مناسب است. ویژگی‌های کلیدی سرور HP 6000:

-پردازنده‌های قدرتمند اینتل Xeon

-حافظه‌ی رم بالا تا 768 گیگابایت

-فضای ذخیره‌سازی قابل گسترش تا 14 درایو

-پشتیبانی از بسیاری از سیستم‌عامل‌ها از جمله Windows Server و Linux

-قابلیت‌های افزونگی و بالا نگه داشتن دسترسی